JM Elektro

Rekuperácie

Komfortné vetranie bez otvorených okien – rekuperácia je to pravé!

Určite to mnohí poznáte. Je úžasný pocit, keď si môžete doma poriadne vyvetrať a miestnosti vo vašom dome či byte naberú príjemnejšie prostredie. Existujú však aj iné spôsoby ako vetrať a dokonca efektívnejšie. Vybavte svoj dom systémom zaisťujúcim  riadené vetranie  s rekuperáciou tepla  a zaistite tak zdravé prostredie pre svoju rodinu. Riadené vetranie  privedie čerstvý vonkajší vzduch  do vášho domu a odvedie odpadový, teplý a vlhkosťou i pachmi zaťažený...

Čo je to rekuperácia?
 
Je to zariadenie pre vetranie s minimálnym únikom tepla. Tento systém pracuje na základe výmeníka tepla, ktorý tým, že z odvádzaného vzduchu odoberá teplo, prípadne ho v sebe akumuluje a odovzdáva ho do čerstvého vzduchu privádzaného z vonkajšieho prostredia do interiéru, minimalizuje tepelné straty, ktoré by vznikali pri potrebe privádzaný čerstvý vzduch ohrievať  na požadovanú teplotu. Tým pádom nevzniká efekt prudkého ochladenia v interiéri ako v prípade bežného vetrania oknami.

Vetranie aj bez otvorených okien 

Riadené vetranie je zabezpečené privádzaním čerstvého a odvádzaním vydýchaného vzduchu pomocou ventilačnej techniky. Efektívnym doplnkom núteného vetrania je rekuperácia tepla. Rekuperačná jednotka odstáva vydýchaný vzduch z kuchýň, kúpeľní, WC alebo vedľajších miestností  a po prefiltrovaní ho vypúšťa do okolia, pričom odovzdáva teplo čerstvému vonkajšiemu vzduchu. Nasávaný čerstvý vzduch sa očistí vo vzduchovom filtri, ohreje sa vo výmenníku tepla a privádza sa do obytných miestností.

Vetranie pre alergikov

Vetranie pri zatvorených oknách bez hluku z ulice a sieťok na oknách prináša nielen čerstvý a čistý vzduch, ale ocenia ho určite aj alergici. Zatvorené okná poskytujú protihlukovú ochranu a súčasne zabraňujú prenikaniu neželaného hmyzu

Rekuperačný systém sa využíva aj na chladenie 

Máte tak komfort aj pri vetraní v lete. Do miestností sa nedostane horúci vzduch  ako pri klasickom vetraní oknami. Práve naopak, vzduch je schladený v rekuperačnom výmenníku odvádzaným chladnejším vzduchom z interiéru. Takýmto spôsobom sa udržiava vnútorná teplota na príjemných hodnotách aj v horúcich dňoch a použitie klimatizácie nie je nutné. Podmienkou sú ale vonkajšie okenné žalúzie ,  tie slúžia na bránenie slnečným lúčom v interiéri a jeho prehrievaniu.

Vetracie systémy

Trh poskytuje veľké množstvo vetracích  systémov, od pretlakových cez podtlakové, s ohrevom, bez ohrevu, s chladením, bez chladenia, so zvlhčovačom a mnohé iné. Najjednoduchší a zároveň najmenej náročný je spôsob vetrania pomocou rekuperačnej jednotky. Jej účinnosť je približne 90%. Pri tomto type nemusíte pripájať výmenník na teplú vodu ani chladič. Ak chcete dosiahnuť ešte vyšší komfort, pri komplikovanejších systémoch  sa zaraďujú do systému výmenníky, ktoré slúžia práve na kúrenie , resp.chladenie.

Hlavná výhoda vetrania s rekuperáciou

Najväčšou výhodou je zabezpečenie potrebnej výmeny vzduchu bez straty energie. Zariadenie je okrem toho vybavené filtrami s rôznou triedou filtrácie.

Údržba systému

Klasická údržba sa robí približne raz za rok. Vtedy, keď je potrebné vymeniť filtre. V priebehu piatich rokov sa odporúča prečistiť tiež rozvody vzduchu a koncové elementy.

Pre viac informácii nás kontaktujte.