JM Elektro

Využitie prúdových chráničov

Napísané dňa 10.10.2016 o 10:31
 
Využitie prúdových chráničov
Prúdové chrániče sa zvyknú využívať ako hlavná poistka proti úrazom elektrickým prúdom. Bohužiaľ, toto tvrdenie je iba mýtom, pretože prúdový chránič nie je určený výlučne pre tento účel. 

Využitie prúdových chráničov


V ČSN 33 2000-4-41 je uvedené, že účelom prúdových chráničov je iba zlepšiť iné opatrenia na ochranu pred úrazom elektrickým prúdom pri normálnych, bežných podmienkach. Je to teda akési doplnkové opatrenie. Z toho jednoznačne vyplýva, že prúdový chránič má svoje opodstatnenie v prostredí, kde je vyššia vlhkosť, voda, kde sa pohybuje zvýšený počet ľudí, zvierat a pod. Ak si niekto nainštaluje prúdový chránič ako pomocnú "poistku" do rodinného domu, musí rátať s tým, že môže reagovať aj na podnety od ďalších pripojených zariadení, ktoré obsahujú napríklad regulačné prvky. Reakcia však nemusí vždy znamenať poruchu.

Ako funguje prúdový chránič?


Ak chceme vysvetliť princíp fungovania prúdového chrániča, použijeme známu a jednoduchú definiciu, a síce, že súčet prúdov do vstupujúcich uzlov sa musí rovnať súčtu prúdov, vystupujúcich z uzlov. Prúdový chránič je teda ochranným prvkom, ktorý ale nechráni pred úrazom, iba detekuje a vyhodnocuje prípadný rozdiel týchto prúdov. Pri prekročení nastavenej hodnoty, prúdový chránič obvod vypne. Keď však vznikne tzv. nadprúd v pracovnom vodiči, prúdový chránič ho nevie vyhodnotiť ako chybu a preto nezaisťuje elektrický obdvod pred preťažením, či skratom. Ako ochranu pred nadprúdom je potrebné zvoliť ističe, ktorých parametre, dané výrobcom, sa musia dodržať.


Z čoho sa prúdový chránič skladá?

Prúdový chránič pozostáva zo štyroch hlavných častí:
  • súčtový transformátor
  • citlivé relé
  • spínací mechanizmus
  • testovacie tlačidlo
Pri zapnutých kontaktoch chrániča je kotva relé pritiahnutá pomocou magnetu a pôsobí proti sile pružiny, ktorá sa ju snaží odtiahnuť. Ak sa objaví napätie na riadiacom mechanizme, bude výsledný sila magnetického poľa slabšia ako sila pružiny a kotva okamžite odpadne. Citlivý spínací mechanizmus zaistí vypnutie elektrického obvodu. Testovacie tlačidlo slúži na testovanie chrániča bez použitia meracieho zariadenia.

Z vyššie popísaného princípu funkcie prúdového chrániča vyplýva, že nie je schopný vyhodnotiť dojpólový dotyk osôb medzi pracovnými vodičmi a nezaručuje tak ochranu pred úrazom elektrickým prúdom. 

1 2 3 4 5 6 7 [>]