JM Elektro

Ako spraviť rekonštrukciu elektroinštalácie

Napísané dňa 31.05.2017 o 10:33
 
Ako spraviť rekonštrukciu elektroinštalácie

Ak ste si kúpili starší byt, určite sa dostanete ku otázke, čo s elektroinštaláciou? Okrem stavu samotných rozvodov, býva táto elektroinštalácia poddimenzovaná, ponúka málo zásuviek a predsa nechceme mať byt obohnaný sieťou predlžovačiek. Podstatnejším problémom však je, že elektroinštalácia nezvláda nové záťaže, ističe, či dokonca ešte poistky vypadávajú, často dochádza aj ku skratom a horeniu. Svetelná inštalácia býva zväčša v poriadku, ale vypínače už sú za zenitom svojej životnosti a izolácia vodičov nad svietidlami sa doslova rozpadáva. Pri takej situácii niet čo váhať s celkovou rekonštrukciou elektroinštalácií.

Ak rekonštruujete celý byt, elektroinštalácia je obvykle na rade hneď po rekonštrukcii kanalizácie, plynu a vodovou. Výhodou je, že už viete, kde vedú iné médiá a vyhnete sa pri inštalácii káblov nechceným kolíziám. Napriek tomu, že aj vedenie elektrických káblov má prísne pravidlá, predsa len sa ľahšie vyhne rúram akoby to malo byť opačne.



Spôsob rozvodu elektroinštalácie v byte



Bytový rozvádzač je obvykle umiestnený vo vstupnej miestnosti do bytu, najčastejšie v blízkosti vchodových dverí. Rozvádzač obsahuje istič pre každý elektrický obvod (zásuvkový, svetelný) a tak sa každý obvod dá samostatne vypnúť a umiestňuje sa na viditeľné miesto. Prívod do tohto rozvádzača je obvykle v stene, v samostatnej lište a dá sa celkovo vypnúť v elektromerovom rozvádzači (ľudovo v skrinke s hodinami). Bez ohľadu na materiál stien bytu, je potrebné rátať so sekacími prácami. Ak použijete podlahové lišty na vedenie káblov, môžete sa časti sekaniu vyhnúť. Pri pórobetóne je sekanie jednoduché, prináša iba vysokú prašnosť, pri tehlách je trochu náročnejšie a dnešné duté tehly vás môžu prekvapiť tým, že sa budú rozpadať o dosť viac ako očakávate. Výhodou sú zabudované rúrky v stenách a stropoch, najmä v prípade stavieb z betónových panelov alebo liateho betónu. Ak tam nie sú, riešením často býva sadrokartónový strop, pod ktorý sa elektroinštalácia hravo schová. Podlahové lišty sú dnes na vysokej estetickej úrovni a dobre poslúžia na schovanie elektroinštalácie. Problémové miesto je iba prechod cez dverný otvor, kde nemusí prah ponúknuť dostatok priestoru. Tam sa odporúča predsa len zasekať drážku do podlahy a uložiť v nej pancierovanú rúrku.



Každá miestnosť má svoje požiadavky



Kuchyňa je v súčasnosti najväčším odberateľom elektriny a zároveň sa v nej sústredí aj ich najvyššie množstvo a dokonca je v kuchyni aj najviac zapnutých spotrebičov súčasne. Preto sa pre kuchyňu vyhradí  najviac samostatných obvodov. Vývoj spotrebičov ide prudko vpred a tak v kuchyni naozaj netreba šetriť zásuvkovými okruhmi a na dorbné elektrické spotreviče sa hodí dvojzásuvka. Štandardom je aj osvetlenie pracovnej dosky, ale nech ho navrhne odborník, aby svietilo na prácu a nie do očí.

Na druhom pomyselnom stupienku miestností z pohľadu odberu elektriny je kúpeľňa a to najmä vďaka práčke. Ak táto nie je napojená na teplú vodu, potrebuje výkon jedného obvodu s istením 16A, preto má vždy kúpeľňa svoj samostatný zásuvkový obvod. Ostatné prístroje, ako je fén, či holiaci strojček, už majú nízke odbery a tak môžu byť na jednom obvode s práčkou. Ak ste sa rozhodli pre elektrické podlahové vykurovanie v kúpeľni (napríklad pomocou elektrických rohoží), určite kontaktujte elektrikára, aby vám poradil, čo si jeho zapojenie vyžaduje. Radi vám poradíme aj my osobne na mieste. Kúpeľňa je špecifická z pohľadu bezpečnosti elektroinštalácie. Všetky tvrale namontované kovové predmety v kúpeľni, vrátane potrubí vodovodu musia byť vzájomne vodivo pospájané a toto spojenie musí byť pripojené na ochranný vodič zásuviek namontovaných v kúpeľni.

Elektrické prístroje a zariadenia v ostatných miestnostiach nemajú tak veľký odber, takže pri nich je najdôležitejšie to, aby ste si rozložili dostatočné množstvo zásuviek na tie správne miesta (o návrhu rozloženie zásuviek sme už písali – link na článok). Opäť sú však prípady, kedy je potrebný samostatný zásuvkový okruh navyše, napríklad pri elektrickom podlahovom vykurovaní alebo pri klimatizácii. Keď klientom elektroinštaláciu navrhujeme, vždy vopred myslíme na rôzne eventuality a prechádzame s nimi podrobne spôsob ich užívania elektrospotrebičov a iných moderných služieb napájaných elektrinou.



Bezpečnosť elektroinštalácie



Bezpečnosť elektroinštalácie je daná už jej realizáciou v trojvodičovej sústave. To znamená, že už k spotrebičom sú privádzané troj-žilové vodiče, kde treťou žilou je ochranný vodič. Elektroinštalácia patrí z hľadiska bezpečnostných predpisov medzi vyhradené zariadenia a nikto okrem osôb znalých predpisov s osvedčením o prevedení skúšok pre danú prácu nesmie elektrické vedenia a zariadenia navrhovať, montovať a ani skúšať. Pred uvedení do prevádzky musí byť každá elektroinštalácia podrobená revízii a musí sa o skúške vystaviť protokol – revízna správa.



Ako teda na rekonštrukciu elektroinštalácie



Najmä odborne. Elektroinštalačné práce si vyžadujú odbornú spôsobilosť a skúsenosti, ktoré my čerpáme z realizovaných elektroinštalačných prác v Košiciach a okolí, ktorým sa venujeme niekoľko rokov. Tieto základné informácie vám majú pomôcť zorientovať sa v požiadavkách a potrebách, ktoré je dobré vopred si uvedomiť a podľa toho plánovať rekonštrukciu, aby výsledok bol pre vás pohodlný, ale aj aby spotrebiče fungovali v dobrej kondícii, na čo potrebujú napätie, ktoré nebude kolísať kvôli poruchám alebo poddimenzovaným rozvodom. Kľudne sa nám ozvite, pomôžeme vám s projektom aj realizáciou.


1 2 3 4 5 6 7 [>]