JM Elektro

Elektrické podlahové vykurovanie – komfort, ktorý stojí za to

Napísané dňa 25.09.2017 o 13:38
 
Elektrické podlahové vykurovanie – komfort, ktorý stojí za to

Podlahové kúrenie je čoraz rozšírenejšie aj v bežných domácnostiach. Teplá dlažba v kúpeľni sa stáva štandarom a aj plošné vykurovanie celého domu bez rušivých radiátorov či iných topných telies už nie je výnimkou.

Elektrické podlahové vykurovanie odorúčame najmä pri dobre zateplenom rodinnom dome. Vtedy si môžete užívať čistý a bezprácny komfort. Ohrievať odlahu je možné vodou alebo vzduchom, my však využívame tretiu možnosť: elektrické odporové prvky.



Sálavé plošné teplo



Pri podlahovom kúrení namiesto jednotlivých vykurovacích telies ohrievame celú plochu podlahy a jednou z výhod je to, že je nám teplo od nôh. Od radiátorov alebo elektrických priamotopov sa šíri ohriaty vzduch prúdením, takzvanou konvekciou. Vzduch ohriaty v radiátori stúpa smerom nahor, pri strope sa ochladzuje a klesá dole, rozdiel medzi týmito môže dosahovať aj 8 °C.

Pri veľkoplošných systémoch prevažuje sálavé teplo, ktoré sa šíri radiáciou a podobne ako infračervené slnečné lúče, zahrieva priamo predmety alebo osoby. Časť tohto tepla sa šíri aj mikrokonvekciou, ktorá prebieha na celej ploche. Vďaka tomu je v celom priestore teplota rovnomerne rozložená a cirkuláciu vzduchu pociťujeme minimálne. Vzhľadom k tomu, že sa ohrieva veľká plocha, stačí ju ohriať na nižšiu teplotu ako jednotlivé menšie telesá.



Akým spôsobom hreje podlaha 



Elektrické podlahové kúrenie funguje na princípe zahrievania vykurovacích káblov, rohoží alebo veľmi tenkých fólií, ktoré sú uložené v podlahe. vybrať si môžeme medzi priamovýhrevným, zmiešaným alebo akumulačným spôsobom vykurovania. Tieto systémy sa líšia v miere akumulácie tepla do podlahy. Ich výber závisí aj od použitej betónovej vrstyvy aj podľa druhu použitej podlahovej krytiny.

Štandardný akumulačný systém, keď sú káble alebo rohože uložené vo vrstve betónu v hrúbke 10 až 14 cm, sa obvykle pri prevádzke stretáva s problémami v oblasti regulácie a v udržaní optimálnej tepelnej pohody. Hospodárnosť premeny energie na užitočné teplo je nižšia, preto tam, kde sa vyžaduje akumulačná schopnosť podlahy, dostávajú prednosť teplovodné systémy. Elektrické vykurovanie sa preto najčastejšie rieši ako priamovýhrevné alebo zmiešané.

Pri priamovykurovacích systémoch sú vykurovacie prvky umiestnené bezprostredne pod podlahovou krytinou, u zmiešaného vo vrstve betónu hrúbky štyri až päť centimetrov. Takto hrubá vrstva dokáže preklenúť obdobie prerušenia dodávky elektriny v dobe vysokej tarify, ktorá zvyčajne trvá súvisle maximálne jednu hodinu.

U všetkých systémov je dôležité zabezpečiť, aby teplo neunikalo do podložia. Vykurovacie prvky je potrebné uložiť na dostatočne silnú vrstvu izolácie, na ktorú sa zvyčajne používa polystyrén. Elektrické podlahové kúrenie je možné inštalovať tiež nasucho, bez použitia betónu či anhydritu, čo oceníme najmä pri drevostavbách.



Vyberajte s odborníkom



Typ elektrického podlahového vykurovania si zvoľte podľa toho, či pôjde o hlavné alebo doplnkové kúrenie. Dôležité je aj na čo sa konkrétne miestnosti budú využívať a či je objekt zateplený. Ak ide o dom s nízkou tepelnou stratou, elektrické podlahové kúrenie môžete zvoliť ako hlavný zdroj tepla. Mnohí ho často kombinujú s iným zdrojom tepla, napríklad krbovou vložkou, ktorá je zároveň istotou pri dlhšom výpadku elektrickej energie.

Aby všetko fungovalo, ako treba, poraďte sa najprv s odborníkom, ktorý vám zrealizuje projekt. Zároveň vám pomôže optimalizovať obstarávacie ale aj prevádzkové náklady vzhľadom ku komfortu, ktorý od kúrenia vyžadujete.

Ak je vašou prioritou rýchla tepelná pohoda, ideálne je príkon vykurovania podlahy predimenzovať a opatriť vhodným termostatom. Výhodou bude dynamickejšia prevádzka, nevýhodou bude vyššia obstarávacia cena a vyššia hodnota hlavného ističa. Ak chcete ušetriť, nechajte si kúrenie nadimenzovať celkom presne.



Dôležitá je regulácia



Podstatnou výhodou elektrického vykurovania je, že sa jednoducho reguluje. Správna regulácia zaručí hospodárnosť prevádzky. Maximálna povolená teplota je v obytných miestnostiach 27°C, aby nebola prekročená, pri hlavnom kúrení termostat sníma teplotu priestoru a podlahové čidlo sníma teplotu podlahy. Pri temperovaní termostat stráži len teplotu podlahy pomocou podlahového čidla.

Pri elektrických systémoch je možné nastaviť individuálnu teplotu v každej miestnosti. Odporúčame centrálnu riadiacu jednotku, ktorá zabezpečí nielen individuálnu reguláciu teploty v miestnostiach, ale aj centrálne ovládanie z jedného miesta. Môžete regulovať aj jednotlivé časti podlahy, napríklad pred francúzskymi oknami. 

Reguláciu je potrebné voliť aj ak chcete využívať na kúrenie iný doplnkový zdroj. Ak napríklad zakúrite v krbe, pri dosiahnutí nastavenej teploty v miestnosti podlahové kúrenie vypne a podlaha vychladne. Môže to byť ekonomické, ale prídete o komfort teplej podlahy. Preto je potrebné vybrať typ regulácie, ktorá vám umožní prepnutie funkcií.



Neškodí podlahové kúrenie zdraviu?



V čase, keď sa podlahové kúrenie inštalovalo do nezateplených objektov a teplota podlahy kvôli tomu dosahovala vyššie hodnoty, bola táto obava opodstatnená. Pri dlhodobom pobyte to mohlo spôsobovať zdravotné problémy. V súčasnosti nesmie priemerná nášľapná teplota dosahovať viac ako 25 až 27°C a práve naopak, zo zdravotného hľadiska tu nájdete hlavne plusy - sálavé teplo a rovnomerné rozloženie teplôt v miestnosti, zníženie cirkulácie vzduchu a vírenia prachu. Podlahové kúrenie sa často inštaluje v kúpeľniach, kde sa vďaka tomu, že mokré podlahy rýchlejšie schnú, znižuje riziko výskytu plesní, roztočov a vzniku alergií. Suchá podlaha sa tiež ľahšie udržuje v čistote, lebo sa na ňu nelepí prach.


Ak máte akékoľvek otázky ohľadom elektrického kúrenia, potrebujete poradiť alebo ste sa už rozhodli pre jeho realizáciu, neváhajte nás kontaktovať, radi vám poradíme. 


1 2 3 4 5 6 7 [>]