JM Elektro

Chránite si drahú elektroniku pred bleskami a výkyvmi elektriny?

Napísané dňa 23.10.2017 o 17:48
 
Chránite si drahú elektroniku pred bleskami a výkyvmi elektriny?

Najčastejšou príčinou, prečo sa drahá elektronika zvyčajne beznádejne poškodí je zásah blesku alebo prepätie v elektrickej sieti. Ak sa tomu chcete vyhnúť, odporúčame vám zaobstarať si prepäťovú ochranu.

Najmä v lete, ale aj v ďalších ročných obdobiach sa stretávame s búrkami, ktoré sprevádzajú blesky. Ak sa stane, že blesk udrie do elektrického vedenia či trafostanice a zasiahne aj váš dom či byt, je veľmi pravdepodobné, že zničí všetky spotrebiče, ktoré boli v tej chvíli zapojené v elektrickej sieti. Chyby sa stávajú, a aj dodávateľ energie môže namiesto zvyčajných 230V pustiť do siete viac voltov. V oboch prípadoch môžete prísť o dosť peňazí.Ako môžete ochrániť svoje spotrebičeVeľa domácností sa už stretlo s poruchami zásobovania elektrinou. V niektorých domácnostiach tieto poruchy úzko súviseli s prepätím, ktoré spôsobil blesk. Základom sú bleskozvody, ktoré pomôžu ochrániť váš domov. Prepäťovú ochranu je potrebné zabezpečiť aj v hlavnom rozvádzači.
Pri búrkach väčšina z nás spotrebiče vypína hlavným vypínačom. To však ale nepostačuje, pretože ak chcete elektroniku 100% ochrániť, je potrebné ju vytiahnuť aj zo zásuvky. Je tu však aj ďalšia možnosť, ktorá ochráni každý spotrebič. Pre tieto prípady je tu prepäťová ochrana pre elektrické zariadenia. Na trhu je bežne dostupná v rôznych cenových variáciách, od rôznych výrobcov. Ako funguje prepäťová ochrana?Prepäťová ochrana navonok vyzerá podobne ako predlžovací kábel s niekoľkými zásuvkami. V jej vnútri sa ukrývajú varistory, ktoré zabezpečujú, aby sa do citlivých miest elektrického systému nedostalo vyššie ako povolené napätie, alebo prúd. Čím je táto ochrana kvalitnejšia, tým je vyššia jej životnosť a ponúka lepšie parametre ochrany pre zákazníka.


Ak ste sa rozhodli investovať do prepäťovej ochrany, ale neviete, kde začať, radi vám s tým pomôžeme. 


1 2 3 4 5 6 7 [>]